Pri nákupe nad 35€ doprava ZADARMO!

Kam smerujeme?

Naše vinárstvo len nedávno začalo svoju púť a ešte nie je veľmi známe. Dnes máme v ponuke 5 odrôd vína. Chcel by som Vám priblížiť dve vína, ktoré ak by som mal dať do nejakej pomyselnej kategórie, určite by patrili do kategórie FRESH

Müller Thurgau 2020 - polosuché víno s najvyšším zbytkovým cukrom okolo 16 g/l, ktoré mame v ponuke. Alkohol vo víne 10 obj. %. Hrozno je z Modry a nebolo ho žiadne veľké množstvo - iba 1000 kg. Víno vyrobené s dôrazom na sviežosť, ľahkosť, vysokú pitelnosť. Ak u nás hľadáte mohutný a alkoholový Müller, tak budete pravdepodobne sklamaní. My vo vinárstve veríme, že táto odroda má byť tak trošku prvoplánová, nabitá primárnou arómou a maximálne svieža. Víno určite nie je vhodné na archiváciu. Náš Müller je citrusový, jemne jogurtový s krátkou dochuťou.

 

Pesecká Leánka 2020 - polosuché víno, jemný zbytkáč a vyššie kyseliny. Víno kvasilo pri nižšej teplote, práve kvôli budúcej aróme. Toto víno vo mne presne evokuje grilovačky, letné párty, vodu, teplo...Peseckú jedine vychladenú. Opäť žiadny vysoký alkohol. Je to víno ktorého mi nestačí pohár, ale chcem si dať flašku. Vôňa? Výrazná limetka, broskyňa, papája. Taktiež krátka perzistencia. Určite je  to víno prvých dvoch rokov s krásnym prejavom a výbornou chuťou. Na záver

Nosím dlhšie v hlave potrebu odčleniť vína do istých kategórií. Jednak pre lepšiu charakteristiku a tiež kvôli preferenciám. Niekto, kto má rád FRESH mladé vína môže namietať, že Alibernet z barikového suda s alkoholom 14,5 obj. % už nie je preňho ideálny a zase naopak. Mimochodom práve taký Alibernet nám zreje v sudoch a bude v ponuke najskôr až koncom roka. Opäť limitované množstvo. A teda, rozhodol som sa vytvoriť tieto kategórie v budúcom roku:

kolekcia vín FRESH - ľahké, ovocné, svieže vína. Nosné odrody budú Müller Thurgau, Pesecká Leánka, Sauvignon Blanc atď. Niečo na štýl už hore spomenutých odrôd. 

kolekcia vín SELNEKOVIČ  - v tejto kategórii chceme prezentovať typickosť odrody s previazaním na terroir. V tejto kategórii si predstavujem napríklad náš Veltlín zelený ročník 2020. Pri vínach tejto kategórie sa nebránime metódam ako sur lie a batonáž. Pri červených vínach mohutný základ, drevenný podtón a silná odrodovosť vín. 

kolekcia vín SPARKLING - alebo kolekcia šumivých vín. Sem môžeme zaradiť napríklad náš Rizling Vlašský FRIZZANTE

 

kolekcia vín SOFI - vrcholová alebo ak chcete prémiová kolekcia vín. Budú to vždy vína, ktoré sú podľa môjho gusta. Vína niečim výnimočné v danom ročníku. Sem by som rád nominoval do budúcna vína aj ako Cuveé viacerých odrôd.  Samozrejme, nikdy ich nebude veľké množstvo. 

Určite žiadna kategória nie je horšia alebo lepšia. Za každým jedným vínom, ktoré ide do predaja si stojím. Myslím si však, že aj toto delenie napomôže našim zákazníkom orientovať sa v tom, čo práve hľadajú! 
Nazdravie s vínami od Selnekovič winery!